128 Bit SSL Sertifikaları

15 Mayıs 2016 SSL

128 bit ssl

128 Bit SSL ile web sitenizi korsanlardan koruyun. 40 bit ile başlayan ssl protokolü, artan güvenlik ihtiyacı gereği 128 bit ve günümüzde 256 bit‘e kadar kriptolama yapmaktadır.

Bit binary sayı sisteminde bir rakamı ifade eder. Bir bit 0 veya 1 olmak üzere 2 farklı değer alabilir. 128 bit ssl 2128 256 bit ssl ise 2256 farklı anahtara sahiptir. SSL Net tarafından sağlanan ssl sertifikaları sunucunun gücü oranında 128 – 256 bit kriptolama sağlamaktadır.

Piyasada 128 bit ssl sertifikalarının 2128 farklı anahtar içerdiğine dair yanlış bilgi vardır. SSL sertifikası satan br çok firma ssl sertifikalarının çalışma mantığını ve kriptolama hesabını dahi bilmeden sadece ssl satışı yapmaktadır. Dolayısıyla ssl sertifikalarının sağladığı güvenlik tartışılmaktadır, bu noktada bilinmesi gereken 128 bit ssl sertifikası 2128 farklı anahtar değil, matematiksel olarak 2128 farklı anahtarlama yapmaktadır bu da 1.1579209e+77 sonucunu vermektedir. (bkz. 2^128)

SSL sertifikalarını incelemek ve satın almak için SSL sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

SSL Sertifikalarında Mobil Cihaz Uyumu

19 Nisan 2016 SSL

mobil uyumlu ssl

SSL sertifikalarında mobil cihaz uyumluluğuna çok dikkat edilmiyor. Oysa günümüzde milyonlarca kişi mobil cihazlardan internete bağlanıp web sitelerini ziyaret ediyor.

Mobil cihazlardan girilen web sitelerinde kullanılan ssl sertifikası mobil uyumluysa sorunsuz olarak görevini yerine getiriyor. Ancak sitede kullanlan ssl sertifikası mobil cihazlar için uyumlu değilse ziyaretçilerin güven kaybı yaşamasına sebep oluyor. Özellikle eticaret sitelerinde bilgi güvenliği için mobil uyumluluk büyük önem taşıyor.

Her mobil cihaz ve tarayıcı aynı yazılımsal sisteme sahip olmadığından bir cihazda çalışan SSL, başka bir cihazda çalışmayabilir. Bu da özellikle eticaret siteleri gibi parasal işlemler gerçekleşen sitelerde müşteri ve kazanç kaybına sebep olur. Böyle durumların önüne geçmek için mobil uyumlu ssl sertifikası satın almanızı öneririz.

Mobil uyumlu ssl için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz. Mobil SSL sayfasında sadece mobil cihazlarda sorunsuz çalışan %100 mobil uyumlu ssl sertifikaları bulunmaktadır. Tüm ssl sertifikalarını ise SSL sayfasında görebilirsiniz. Sorularınız için bizimle 7/24 eposta ve mesai saatleri içerisinde telefon ile iletişime geçebilirsiniz.

https://www.netonline.com.tr/mobil-ssl

Blogger (Blogspot) bloglarda SSL dönemi başlıyor

12 Nisan 2016 SSL

ssl

Google tarafından sunulan blog servisi Blogger‘da tüm bloglar 30 Nisan’dan sonra https kullanmaya başlayacak.

Blogger‘da daha önce kullanıcılar isteğe bağlı olarak ssl kullanabiliyorlardı, Blogger’ın duyurduğu bu yenilikle birlikte blogspot ağında bulunan tüm bloglar zorunlu olarak SSL’e geçiş yapacaklar. HTTP’den HTTPS’e geçiş işlemi blogger tarafından otomatik olarak gerçekleştirilecektir. Bununla birlikte blogger üzerindeki HTTPS kullanılabilirliği ayarı kullanımdan kaldırılacak ve her zaman bloglarınızın HTTPS sürümleri geçerli olacaktır.

Blogger’da yapılan bu değişiklikle beraber Blogspot alanındaki bloglarınızı şifreli bir bağlantı üzerinden görüntülenecektir. Geçtiğimiz yıl Google SSL sertifikası kullanımının sıralamaya etki eden faktörlerden biri olduğunu açıklamıştı. Bu konuda yazdığımız yazıya da Google SSL Kullanımı başlığından ulaşabilirsiniz.

Blogspot blogunuzda halen SSL kullanmıyorsanız zorunlu geçişten önce blogunuzda SSL kullanmaya başlayabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterlidir.

  1. Blogger’a giriş yapın.
  2. Ayar yapacağınız blogu seçin.
  3. Sol menü üzerinden Ayarlar > Temel > HTTPS Kullanılabilirliği bölümüne gelin.
  4. HTTPS Kullanılabilirliği seçeneğini Evet olarak değiştirin.

Güvende kalın!

Online İşlemlerde Kredi kartı Mağduru Olmayın!

18 Mart 2016 SSL

kredi kartı eticaret

İnternetten alışveriş yaparken ya da bankanızın internet şubesini kullanmak isterken ödeme bilgileriniz başkalarının eline geçebilir!

İnternet kullanıcıları, e-dünya’da alışveriş yapmaya başladıklarından bu yana sahtekarların ilk hedefi oldu. Peki online dolandırıcıların ağından nasıl kurtulabilirsiniz?

Çok basit, dikkat etmeniz gereken sadece bir kaç kural var.. devamını oku…

SSL ve Kod İmzalama Sertifikalarını SHA-1’den SHA2’ye Yükseltmek

25 Şubat 2016 SSL

sha 2 sslGüvenlik riski sebebiyle uzun süredir hayatımızda olan SHA-1’den SHA2’ye geçişler yapılmaktaydı,yakın bir zamanda hem işletim sistemleri, hem de web tarayıcıları SHA-1 ile imzalanmış sertifikaları geçersiz sayacaktır. Bu yüzden SHA-1 ile imzalanmış sertifikalarınızı SHA2’ye geçirmenizi öneriyoruz.

SHA (Secure Hash Algorithm) 1993 yılında geliştirilen güvenli karma algoritmasıdır. SHA-0, SHA-1, SHA-2 olmak üzere 3 versiyonu olan SHA’in en yaygın kullanılan sürümü SHA-1’dir, ancak SHA-1’in özet imza fonksiyonunda tespit edilen zayıflıklar sebebiyle SHA-2 algoritması geliştirilmiştir ve 2010 yılından bu yana isteğe bağlı olarak SHA-2’ye geçilmeye başlanmıştır. devamını oku…